Informujemy, że Fundacja #SayStop kończy oficjalnie swoją działalność.
1 lipca 2023 roku rozpoczęłyśmy proces likwidacji Fundacji. Dotychczasowa siedziba naszej organizacji została zamknięta. Sprawozdania z ostatnich lat działaności znajdują się na stronie www.saystop.pl

Dziękujemy wszystkim osobom, które od początku naszego działania wspierały nas oraz naszą misję. Wierzymy, że niepożądane zachowania w służbach mundurowych takie jak mobbing, nadużycia władzy oraz brak wewnętrznego wsparcia będą coraz rzadsze, aby ostatecznie zniknąć. Wierzymy też, że świadomość osób w służbach mundurowych jest coraz większa.

Z tą nadzieją, zamykamy naszą działalność.

Fundatorki
Katarzyna Kozłowska
Joanna Jałocha

STOP dyskryminacji w służbach mundurowych

Służby mundurowe w Polsce nie są objęte Kodeksem Pracy, który definiuje pojęcia mobbingu i dyskryminacji. Ustawa o stosunkach pracy w służbach nie obejmuje mobbingu, dyskryminacji ani molestowania. Dziś to zachowania legalne w polskich służbach mundurowych.

​​Ze zgłoszeń do Fundacji, ale również z własnego doświadczenia wiemy, że świadomość osób pracujących w służbach na temat mobbingu, molestowania i dyskryminacji jest wyjątkowo niska. Brak szkoleń i edukacji pogłębia ten problem.

Fundacja #SayStop przy wsparciu Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny prowadzi projekt “Stop dyskryminacji w służbach mundurowych”. Podejmujemy kolejne działania, które uczą, jak zapobiegać dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu.

Konkurs tematyczny: Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Działania w ramach projektu:

  1. “Poradnik dla służb mundurowych. Jak pomóc sobie i innym”
  2. Konferencja “STOP dyskryminacji w służbach mundurowych”
  3. Kampania społeczna -trzy audiowizualne przekazy. Czy dyskryminacja w służbach istnieje? Przerywamy zmowę milczenia!
  4. Podcasty “O dyskryminacji w służbach mundurowych”
Logo saystop aktywni z większym polem ochronnym 1 2_SayStop

Poradnik dla służb mundurowych. Jak pomóc sobie i innym

Nierówne traktowanie w służbach mundurowych ma miejsce zarówno na etapie rekrutacji, szkolenia podstawowego czy specjalistycznego oraz podczas służby.

Na podstawie własnych doświadczeń wyniesionych ze służb i wiedzy o braku szkoleń w strukturach służb mundurowych dotyczących dyskryminacji, mobbingu powstał pomysł przygotowania poradnika.

W 2021 r. stworzyłyśmy zespół ekspertek i ekspertów cywilnych oraz pochodzących ze służb mundurowych. Zaprosiliśmy ekspertów do wspólnej pracy nad Poradnikiem.

Pierwsza i jedyna w Polsce broszura, która w sposób prosty i przejrzysty przekazuje wiedzę dla służb mundurowych oraz pracowników cywilnych resortów siłowych.

W Mediach społecznościowych Fundacji została zainicjowana kampania dotycząca Poradnika, której zasięgi dotarły do 8465 osób.
Łączna ilość pobrań Kodeksu do dnia 22.05.2022 – 437 razy.

Saystop Poradnik

Konferencja STOP dyskryminacji w służbach mundurowych

Pierwsza Konferencja Fundacji #SayStop odbyła się w Białobrzegach. W konferencji wzięło udział 50 osób. Transmisja na FB Fundacji jako wydarzenie online rozpoczęła się o godz. 10. Podczas trwania konferencji odnotowano 1200 wejść online.

Osoby, które zgodziły się wziąć udział w Konferencji to osoby, które od powstania Fundacji mocno wspierają nasze działania. Znaczenie miało dla nas by konferencja była miejscem wymiany poglądów sfery mundurowej z cywilną, ale również głos męskiej części służb dla wsparcia działań i dążenia do zmian.

Relacja video z konferencji konferencja w całości dostępna jest na naszym profilu na Facebook.

Więcej o szczegółach konferencji przeczytasz w naszym artykule Podsumowanie konferencji „STOP dyskryminacji w służbach mundurowych!”.

SayStop 24_SayStop

Społeczna kampania video

Czy dyskryminacja w służbach istnieje? Przerywamy zmowę milczenia! Kampania społeczna – 3 filmy video – to przekaz o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Cel to uwypuklenie tematu tabu o zmowie milczenia, o braku pomocy systemowej, o ostracyzmie zawodowym, o odrzuceniu, o samotności i pomocy oferowanej przez Fundację i współpracujących z nią wolontariuszy i specjalistów.

Ludzie w mundurach też potrzebują pomocy i wsparcia. Chcemy doprowadzić do momentu, kiedy temat ten przestanie być zamiatany pod dywan i ukrywany przez służby przed światem jako nieistniejący. Zdjęcia do pierwszego filmu już się zakończyły, niebawem publikacja w sieci.

9 2_SayStop

12 podcastów

Nagrywamy cykl 12 podcastów o dyskryminacji w służbach mundurowych, już dziś możecie posłuchać rozmów z kmdr. Bożeną Szubińską, Katarzyną Śmietaną, Agnes Brandt i Sylwią Szary. Zapraszamy do odsłuchania.
Saystop Podcasty_SayStop