Kiedy rozkaz zamienia się w mobbing? Aspekty

Gdzie jest granica przyzwoitości i odpowiedzialności za wydanie rozkazu? Kto decyduje za Ciebie w sprawie twojego ciała?

Nawet w służbach mundurowych, pomimo obowiązującej hierarchii NIE MOŻESZ POZWOLIĆ na zachowania, których nie akceptujesz, które naruszają Twoją godność i Twoje prawo do etycznego, sprawiedliwego oraz równego traktowania.
Kiedy zdecydujesz się zgłosić nieprawidłowości, pamiętaj, że z dużym prawdopodobieństwem staniesz się celem ataku, próby deprecjonowania i poniżania, dlatego pamiętaj:

  1. Omów zaistniałe zdarzenie z niezależnym psychologiem/psychiatrą. Pomoże Ci opracować i wdrożyć konkretny plan działań, które pomogą Ci przetrwać.
  2. Nie licz na zeznania świadków. Zabezpiecz wszelkie materiały dowodowe, zadbaj o nagrania, monitoring, wiadomości tekstowe, nie usuwaj połączeń i korespondencji.
  3. Do czynności związanych ze zgłoszeniem zaangażuj pełnomocnika – adwokata/radcę prawnego.
  4. Pełnomocnik będzie Ci również potrzebny, kiedy przyjdzie Ci się zmierzyć z działaniami odwetowymi (przeniesienia służbowe, obniżona opina, postępowania dyscyplinarne).
  5. Zabezpiecz swoją dokumentację medyczną. Może się zdarzyć, że w „prezencie” otrzymasz skierowanie na komisję lekarską.
  6. Ufaj sobie, a każdą dobrą radę i słowo wspierające analizuj, zwłaszcza kiedy pochodzi od przełożonego lub koleżanki/kolegi, który z Tobą nie rozmawiał wcześniej lub nie miałaś z nim bliskiego kontaktu.
  7. Walcz z trudnymi emocjami i znajdź sposób na ich ujście. Idź na siłownię, spacer, basen i oddychaj.
  8. Jeśli możesz bądź obecna przy każdym przesłuchaniu świadka, nawet jeśli będzie to trudne.
  9. Czytaj to, co piszą ludzie, dokumentując lub raportując rozmowy z Tobą (np. notatki z rozpytania).
  10. Miej zawsze przy sobie osobę zaufaną. Tę jedną jedyną, która trwa przy Tobie od samego początku. Nie mów wszystkim o swoim problemie. Właściwy dobór rozmówców wymaga ogromnej rozwagi.

Czy to wygląda jak wojenny szlak? Być może. Czy to obligatoryjna ścieżka? Niekoniecznie. Zgłaszając swój problem, możesz oczywiście trafić na przyzwoitego przełożonego, który w etyczny i profesjonalny sposób otoczy Cię troską i udzieli pomocy. Bądź jednak gotowa/gotowy na zwierzchnika, który użyje przeciwko Tobie całego aparatu władzy. Odpowiednie nastawienie pomoże Ci lepiej przygotować się na trudne sytuacje w drodze do dochodzenia sprawiedliwości.

I najważniejsze: nie poddawaj się. Walcz dla siebie i innych. Następnym razem pokrzywdzoną może stać się Twoja córka, siostra lub koleżanka.

Skorzystaj z naszego skryptu. Przygotuj plan. Dziś przekazujemy Ci kilka ważnych, prawnych wskazówek na ścieżce do egzekwowania sprawiedliwości. Zapisz je i zapamiętaj.

Zapraszamy Was na serie 12 podcastów realizowanych w ramach projektu „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”, w których wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o dyskryminacji w służbach mundurowych.

Aspekt prawny.
Aspekt psychologiczny.